Toimiston yhteystiedot

Johtoryhmä

Anna Munsterhjelm

Toiminnanjohtaja

040 5879 514 anna.munsterhjelm@alli.fi

Henkilöstön johtaminen ja työhyvinvoinnin kehittäminen. Vaikuttamisen ja viestinnän tiimin vetäjä. Vaikuttamistyö, vastuualueina erityisesti nuorisotyön ja nuorisojärjestöjen toimintaedellytykset. Vuosikokoukset ja hallituksen kokouksiin liittyvät asiat.

Jonna Laitinen

Palvelujohtaja

044 416 5212 jonna.laitinen@alli.fi

Palveluiden, osaamisen kehittämisen ja toimialan yhdistämisen tiimin vetäjä. Nuorisoalan palvelut, toimijoiden yhdistäminen ja toimijoiden osaamisen kehittäminen. Vaikuttavuustyön kehittäminen nuorisoalalla ja strategiatyö Allianssissa.

Juuso Luomala

Talous- ja hallintojohtaja

040 745 9182 juuso.luomala@alli.fi juusoluomala Juuso Luomala

Sisäisten palveluiden tiimin vetäjä. Talous- ja henkilöstöhallintosta, IT-asioista sekä Allianssi-talosta vastaaminen. Nuorisoalan avustuskäytäntöjen ja varainhankinnan kehittäminen.

Viestintä

Salla Merikukka

Viestintäpäällikkö

044 416 5282 salla.merikukka@alli.fi SallaMerikukka Salla Merikukka

Viestinnän kokonaisuus, strateginen suunnittelu ja kehittäminen, viestinnän kumppanuudet, kampanjat ja vaikuttamisviestintä. Nuorisoalan viestintäverkoston koordinointi.

Ada Kairavuori

Viestinnän asiantuntija

044 738 0354 ada.kairavuori@alli.fi Ada Kairavuori

Viestinnän suunnittelu ja sisällöntuotanto, visuaalinen suunnittelu, viestinnän saavutettavuuskysymykset, verkkosivujen kehittäminen.

Ainomaija Mikola

Viestinnän tuottaja

044 416 521 ainomaija.mikola@alli.fi Ainomaija Mikola

Viestinnän suunnittelu ja sisällöntuotanto, Nuorisoalan uutiskirje, NUORI-tapahtuman viestintä.

Anna Enbuske

Viestinnän tuottaja

Opintovapaalla

Vaikuttaminen

Katja Asikainen

Vaikuttamisen asiantuntija

044 314 1324 katja.asikainen@alli.fi AsikainenKatja Katja Asikainen

Kotimaan vaikuttamistyö, vastuuteemoina erityisesti koulutus ja osaaminen, työllisyys sekä harrastaminen.

Kaisa Larjomaa

Kansainvälisen vaikuttamisen asiantuntija

044 416 5292 kaisa.larjomaa@alli.fi KaisaLarjomaa

Nuorisoalan vaikuttaminen Euroopassa ja globaalilla tasolla, erityisesti EU- ja YK-asioissa. Kansainvälisen nuorisopolitiikan ryhmän, 2250-verkoston sekä YK-nuorisodelegaattien ja nuorten ilmastodelegaattien tukeminen. Nuorisoalan ilmastovaikuttaminen.

Eero Löytömäki

Vaikuttamisen asiantuntija

050 462 4697 eero.loytomaki@alli.fi eeroloy

Kotimaan vaikuttamistyö, teemoina erityisesti sosiaali- ja terveyspolitiikka, sosiaaliturva, nuorten terveys ja hyvinvointi, mielenterveys ja eläkkeet.

Nuorisoalan palvelut

Amro El-khatib

TechSoup-koordinaattori

044 416 5289 amro.el-khatib@alli.fi AmroElkhatib

Järjestöjen validoiminen osaksi TechSoupia, yhteydenpito TechSoupin kansainvälisen verkoston kanssa, palvelusta viestiminen ja markkinoiminen sekä ohjelmistojen käyttäjien ja niiden tarjoajien palveleminen. Allianssin sisäiset ICT-asiat.

Essi Holopainen

Tietoasiantuntija

044 491 4580 essi.holopainen@alli.fi

Nuorisoalan järjestöt NYT! -selvityksen tuottaminen nuorisoalan järjestöjen tekemästä nuorisotyöstä. Järjestötiedon tuottaminen Aluehallintoviraston Nuorisotilastot.fi -sivustolle, osaamiskeskus Kentaurin työn tukeminen sekä Allianssin Nuorisotyöstä Suomessa -sivuston päivittäminen.

Minna Jauho

Tapahtumatuottaja

044 722 9356 minna.jauho@alli.fi

NUORI-tapahtuman sekä Allianssin pienempien tapahtumien tuottaminen ja kehittäminen: kokonaisuuksien koordinointi, talouden suunnittelu ja seuranta, ohjelmakokonaisuudet ja yhteistyökumppanuudet.

Jarkko Lehikoinen

Johtava asiantuntija, jäsen- & kv-palvelut

040 900 4876 jarkko.lehikoinen@alli.fi JarkkoLehikoin1

Allianssin jäsenorganisaatioista vastaaminen, jäsenprosessin ja jäsenpalveluiden kehittäminen. Kansainväliset nuorisotyön tehtävät, erityisesti Eurooppa-politiikka, Eurooppa-ryhmän sihteeriöinti, yhteydet kv-järjestöihin (UNESCO, EYCA, ERYICA), nuorten liikkuvuus, Allianssin nuorisovaihto, nuorisotyön menetelmien kehittäminen. Allianssin alumnitoiminnan koordinointi.

Touko Niinimäki

Yhdenvertaisuusasiantuntija

044 416 5235 touko.niinimaki@alli.fi ToukoNiinimaki Touko Niinimäki

Yhdenvertaisuuspalveluiden tarjoaminen ja kehittäminen nuorisoalalle: tuki ja neuvonta, menetelmät ja materiaalit, koulutukset. Nuorten yhdenvertaisuuteen liittyvän yhteistyö. Nuorisoalan yhdenvertaisuus verkoston koordinointi.

Anton Tuuva

Tapahtumatuottaja

040 583 4744 anton.tuuva@alli.fi

NUORI-tapahtuman sekä Allianssin pienempien tapahtumien tuottaminen ja kehittäminen: kokonaisuuksien koordinointi, talouden suunnittelu ja seuranta, ohjelmakokonaisuudet ja yhteistyökumppanuudet. NUORI2022 vastaava tuottaja.

Maria Nikkari

Osaamisen asiantuntija

044 9757 270 maria.nikkari@alli.fi

Koulutukset, nuorisoalan osaamisen kehittäminen

Sara Sipilä

Tapahtumatuottaja

Perhevapaalla

Riikka Helminen

TechSoup-koordinaattori

Perhevapaalla

Laura Heinonen

Yhdenvertaisuusasiantuntija

Työvapaalla

Hankkeet

Sera Savolainen

Projektikoordinaattori (Vaikuttamisrauha)

044 4165 230 sera.savolainen@alli.fi serasavolainen serasavolainen

Vaikuttamisrauha-hankkeen hallinto ja viestintä

Juuso Puurula

Projektikoordinaattori (Ilmastonmuutosvoima)

044 491 4699 juuso.puurula@alli.fi JPuurula

Ilmastonmuutosvoima-hankkeen koordinointi.

Onnistumisen mahdollistajat

Pauli Hulkkonen

Palveluassistentti

044 4258 547 pauli.hulkkonen@alli.fi

Tieto- ja tapahtumapalvelut, Allianssi-talon infopalvelut.

Seija Karvonen

Taloussihteeri

044 416 5206 seija.karvonen@alli.fi

Osto- ja myyntireskontra, maksatus, laskutus, perintä ja vuokraseuranta.

Nina Lehtonen

Asiakaspalveluassistentti

044 416 5202 nina.lehtonen@alli.fi

Allianssin info- ja aulapalvelut, Allianssi-talon kokous- ja neuvottelutilat.

Allianssin nuorisovaihto

Allianssin nuorisovaihto toimii erillisenä yksikkönään Allianssin kehittämispalvelut Oy:n kautta. Tutustu Nuorisovaihdon toimintaan osoitteessa nuorisovaihto.fi!

Tiina Hokkanen

Nuorisovaihtovastaava

0409004891 tiina.hokkanen@alli.fi

Leena Jääsaari

Koordinaattori

044 4165 208 leena.jaasaari@alli.fi

Hilla Remes

Korkeakouluharjoittelija

hakemukset@alli.fi

Perrine Getin

European Solidarity Corps volunteer

volunteer@alli.fi

Jarkko Lehikoinen

Allianssin kehittämispalvelut Oy:n toimitusjohtaja

040 900 4876 jarkko.lehikoinen@alli.fi

Katso myös